







PawHut Pet Stroller Pushchair Carrier for Cat Puppy with 3 Wheels Grey | Grey | Light Grey | 77 x 44 x 102 cm
Colour: Light Grey
Size
£49.99
Colour: Light Grey
Size
Sold and sent by MH STAR UK LTD
Sent by courier
FREE standard delivery between Fri 1 May - Tue 5 May
£3.00 express delivery by Fri 1 May if you order before 12pm
Returns available within 30 days.
| Seating Capacity | 1 small pet |
|---|---|
| Folded Size | 87 x 44 x 30 cm |
| Seat Width | 35 cm |
| Handle Height | 102 cm |
| Product Care Instructions | Removable mat cover can be hand washed. |
| Model Number | D00-041V01GY |
| Seat Length | 55 cm |
| Assembly Instructions | Assembly required, manual included. |
| Maximum Weight Recommendation Unit Of Measure | KG |
| Tyre Material | Plastic |
| Maximum Weight Recommendation | 10 |
| Frame Material | Alloy Steel |
| Material Composition | Steel frame, oxford fabric, nylon mesh |
| Shade Material | Oxford fabric, nylon mesh |
| Tire Diameter | 17 cm |
| Pattern | Solid |
| Special Feature | Foldable, breathable mesh, storage basket, cup holder |
| Size | 77 x 44 x 102 cm |
Manufacturer Address
- FREE standard delivery between Fri 1 May - Tue 5 May
- £3.00 express delivery by Fri 1 May if you order before 12pm
Not happy with a Marketplace item? You can request a return and refund online up to 30 days after the delivery date. You'll need to return the item to the Marketplace seller.Our returns policy

PawHut Pet Stroller Pushchair Carrier for Cat Puppy with 3 Wheels Grey | Grey | Light Grey | 77 x 44 x 102 cm
£49.99
Colour: Light Grey
Size
£49.99
Colour: Light Grey
Size
Sold and sent by MH STAR UK LTD
Sent by courier
FREE standard delivery between Fri 1 May - Tue 5 May
£3.00 express delivery by Fri 1 May if you order before 12pm
Returns available within 30 days.
Explore more
About Marketplace
We're giving you more choice than ever before. Shop more products from more brands across homewares, beauty, electricals and much more.
Sold and sent by trusted sellers right to your door.