







PawHut Foldable Dog Stroller with Mesh Windows for Mini Dogs, Dark Green | Green | Dark Green | 76L x 44W x 98H cm
Colour: Dark Green
Size
£42.99
Colour: Dark Green
Size
Sold and sent by MH STAR UK LTD
Sent by courier
FREE standard delivery between Wed 6 May - Thu 7 May
£3.00 express delivery by Wed 6 May if you order before 12pm
Returns available within 30 days.
| Seating Capacity | 1 pet |
|---|---|
| Folded Size | 118L x 27W x 28H cm |
| Seat Width | 31 cm |
| Handle Height | 98 cm |
| Product Care Instructions | Wipe with damp cloth. Keep dry. Avoid prolonged exposure to sunlight. |
| Model Number | D00-121V00DG |
| Seat Length | 43 cm |
| Assembly Instructions | Assembly required. Please refer to the user manual for installation steps. Remove the bottom panel before folding. |
| Maximum Weight Recommendation Unit Of Measure | KG |
| Tyre Material | Plastic |
| Maximum Weight Recommendation | 4 |
| Frame Material | Alloy Steel |
| Material Composition | Steel frame, 600D Oxford cloth, mesh window |
| Shade Material | 600D Oxford cloth |
| Tire Diameter | 5 inches (front and rear wheels) |
| Special Feature | Foldable design, mesh window, brake |
| Size | 76L x 44W x 98H cm |
- FREE standard delivery between Wed 6 May - Thu 7 May
- £3.00 express delivery by Wed 6 May if you order before 12pm
Not happy with a Marketplace item? You can request a return and refund online up to 30 days after the delivery date. You'll need to return the item to the Marketplace seller.Our returns policy

PawHut Foldable Dog Stroller with Mesh Windows for Mini Dogs, Dark Green | Green | Dark Green | 76L x 44W x 98H cm
£42.99
Colour: Dark Green
Size
£42.99
Colour: Dark Green
Size
Sold and sent by MH STAR UK LTD
Sent by courier
FREE standard delivery between Wed 6 May - Thu 7 May
£3.00 express delivery by Wed 6 May if you order before 12pm
Returns available within 30 days.
Explore more
About Marketplace
We're giving you more choice than ever before. Shop more products from more brands across homewares, beauty, electricals and much more.
Sold and sent by trusted sellers right to your door.