







PawHut Foldable Pet Stroller, Dog Cat Stroller with Detachable Carrier | Grey | Grey, Black | 69 x 47 x 101 cm
Colour: Grey, Black
Size
£61.99
Colour: Grey, Black
Size
Sold and sent by MH STAR UK LTD
Sent by courier
FREE standard delivery between Wed 29 Apr - Thu 30 Apr
£3.00 express delivery by Wed 29 Apr if you order before 12pm
Returns available within 30 days.
| Seating Capacity | 1 pet up to 10 kg |
|---|---|
| Folded Size | 80 x 47 x 25 cm |
| Seat Width | 30 cm |
| Handle Height | 101 cm |
| Product Care Instructions | Removable mat is hand washable. Wipe frame with a damp cloth. |
| Model Number | D00-249V00GY |
| Seat Length | 57 cm |
| Assembly Instructions | Refer to the included manual for assembly instructions. Most parts are pre-assembled and only require simple setup. |
| Model Year | 2023 |
| Maximum Weight Recommendation Unit Of Measure | KG |
| Tyre Material | Plastic |
| Maximum Weight Recommendation | 10 |
| Frame Material | Iron |
| Material Composition | 600D Oxford Fabric, Iron frame |
| Shade Material | 600D Oxford Fabric |
| Special Feature | Removable carrier, Quick fold, Shock absorption, Reflective strips, Storage basket, One-hand operation |
| Size | 69 x 47 x 101 cm |
- FREE standard delivery between Wed 29 Apr - Thu 30 Apr
- £3.00 express delivery by Wed 29 Apr if you order before 12pm
Not happy with a Marketplace item? You can request a return and refund online up to 30 days after the delivery date. You'll need to return the item to the Marketplace seller.Our returns policy

PawHut Foldable Pet Stroller, Dog Cat Stroller with Detachable Carrier | Grey | Grey, Black | 69 x 47 x 101 cm
£61.99
Colour: Grey, Black
Size
£61.99
Colour: Grey, Black
Size
Sold and sent by MH STAR UK LTD
Sent by courier
FREE standard delivery between Wed 29 Apr - Thu 30 Apr
£3.00 express delivery by Wed 29 Apr if you order before 12pm
Returns available within 30 days.
Explore more
About Marketplace
We're giving you more choice than ever before. Shop more products from more brands across homewares, beauty, electricals and much more.
Sold and sent by trusted sellers right to your door.