Your privacy settings

We and our 18 partners store and/or access information on a device, such as unique IDs in cookies to process personal data. You may accept or manage your choices by selecting accept or reject all, or at any time in the privacy policy page. These choices will be signalled to our partners and will not affect browsing data. Your choices will change how we tailor your shopping experience on our website.

To modify your consent choices, you can do so by clicking on Cookie settings in the footer.

We and our partners process data to

Use precise geolocation data. Actively scan device characteristics for identification. Store and/or access information on a device. Personalised advertising and content, advertising and content measurement, audience research and services development.

  • Skip to main content
  • Skip to search
  • Tesco Insurance
  • Tesco Bank
  • Tesco Mobile
  • Delivery Saver
  • Store locator
  • Help
Tesco Home
Sign inRegister
    • Clothing & Accessories
    • Halloween
    • The Best Night In
    • Marketplace
    • Christmas
    • Fresh Food
    • Bakery
    • Frozen Food
    • Treats & Snacks
    • Food Cupboard
    • Drinks
    • Baby & Toddler
    • Health & Beauty
    • Pets
    • Household
    • Home & Furniture
    • Garden, DIY & Car Care
    • Electronics & Gaming
    • Toys & Games
    • Parties & Seasonal
    • Sports & Leisure
    • Hobbies & Stationery
    • Kiosk
  • Groceries & Essentials
  • My Favourites
    • Special Offers
    • Tesco Clubcard
    • F&F Clothing
    • Marketplace
    • New & Trending
    • Recipes

Tesco Finest

Explore Tesco Finest

13 items

Top picksTop picks
New inNew in
WineWine
SteakhouseSteakhouse
Finest Chef's Collection	 	 	 	 	 	Finest Chef's Collection
Cheese and deli	 	 	Cheese and deli
Meat, fish and poultry	 	 	 	 	 	Meat, fish and poultry
Fruit and vegetablesFruit and vegetables
Ready meals and sides	 	 	 	Ready meals and sides
Pizza, pasta and sauce	 	 	Pizza, pasta and sauce
Bakery	 	 	Bakery
Dairy and desserts	 	 	Dairy and desserts
Food cupboard	 	 	 	 	 	Food cupboard

13 items

Fruit and vegetables

Filter by:

  • Fruit (9)
  • Salad (12)
  • Vegetables (30)
Showing 25 to 30 of 30 itemsSorted by Relevance
  • Tesco Finest Crushed Baby Potato Salad with Caesar Dressing 450g

    4.1 (7)

    Write a reviewMore like this

    £3.00

    £6.67/kg

  • Tesco Finest Maris Piper Roast Potatoes With Goose Fat 800g

    3.4 (67)

    Write a reviewMore like this

    £3.30

    £4.12/kg

  • Tesco Finest Creamy Mash 450g

    1 (1)

    Write a reviewMore like this
    Clubcard Price

    £2.65 Clubcard Price

    (£5.89/kg)

    Offer valid for delivery from 01/10/2026 until 20/10/2026

    £3.30

    £7.33/kg

  • Tesco Finest Purple Sprouting Broccoli with Soy Glaze 210g

    1 (1)

    Write a reviewMore like this

    £2.60

    £12.38/kg

  • Tesco Finest Kale, Peas & Tenderstem Broccoli with Wild Garlic Butter 175g

    3.5 (35)

    Write a reviewMore like this
    Clubcard Price

    £2.40 Clubcard Price

    (£13.71/kg)

    Offer valid for delivery from 01/10/2026 until 20/10/2026

    £3.00

    £17.14/kg

  • Tesco Finest Roasting Root Vegetables With Honey & Thyme Dressing 400g

    3.4 (7)

    Write a reviewMore like this

    £3.00

    £7.50/kg

Showing 25 to 30 of 30 items

  • 1
  • 2

Basket


£0.00 Guide price

£0.00Guide price
Checkout

Groceries


Reserve a slot for either home delivery or collection

Grocery basket empty

Products you add to your basket will appear here

Here to help

  • My Account
  • My Grocery Orders
  • Help & FAQs
  • Product Recall
  • Privacy centre
  • Tesco Pharmacy
  • Tesco Photo
  • Tesco Magazine

About

  • Accessibility
  • Sitemap
  • Privacy & cookies policy
  • Cookie settings
  • General terms & conditions
  • Product terms & conditions
  • Coupon terms & conditions
  • Ratings & reviews policy
  • Partner directory

Ways to save

  • Delivery Saver
  • Clubcard
  • Click+Collect
  • Clubcard Prices

Support

  • Contact us
  • Store locator

Follow us

© 2026 Tesco.com. All rights reserved

Visa SecureMastercard ID CheckAmerican Express SafeKey