Your privacy settings

We and our 18 partners store and/or access information on a device, such as unique IDs in cookies to process personal data. You may accept or manage your choices by selecting accept or reject all, or at any time in the privacy policy page. These choices will be signalled to our partners and will not affect browsing data. Your choices will change how we tailor your shopping experience on our website.

To modify your consent choices, you can do so by clicking on Cookie settings in the footer.

We and our partners process data to

Use precise geolocation data. Actively scan device characteristics for identification. Store and/or access information on a device. Personalised advertising and content, advertising and content measurement, audience research and services development.

  • Skip to main content
  • Skip to search
  • Tesco Insurance
  • Tesco Bank
  • Tesco Mobile
  • Delivery Saver
  • Store locator
  • Help
Tesco Home
Sign inRegister
    • Clothing & Accessories
    • Halloween
    • The Best Night In
    • Marketplace
    • Fresh Food
    • Bakery
    • Frozen Food
    • Treats & Snacks
    • Food Cupboard
    • Drinks
    • Baby & Toddler
    • Health & Beauty
    • Pets
    • Household
    • Home & Furniture
    • Garden, DIY & Car Care
    • Electronics & Gaming
    • Toys & Games
    • Parties & Seasonal
    • Sports & Leisure
    • Hobbies & Stationery
    • Kiosk
    • Christmas
  • Groceries & Essentials
  • My Favourites
    • Special Offers
    • Tesco Clubcard
    • F&F Clothing
    • Marketplace
    • New & Trending
    • Recipes

Festive Food to Order

Shop all Christmas

Explore Festive Food to Order

7 items

Christmas turkeysChristmas turkeys
New and exclusive Christmas foodNew and exclusive Christmas food
Christmas mainsChristmas mains
Christmas starters and sidesChristmas starters and sides
Christmas party food and hampers	Christmas party food and hampers
Christmas dessertsChristmas desserts
Christmas vegetarian and plant-basedChristmas vegetarian and plant-based

7 items

New and exclusive Christmas food

Filter by:

  • New Christmas food (27)
  • Chef's Collection (11)
Showing 25 to 27 of 27 itemsSorted by Relevance
  • New

    102. Tesco Finest Charcuterie & Cheese Selection 750g (Serves 12)

    Write a reviewMore like this
    Clubcard Price

    £25.00 Clubcard Price

    (£33.33/kg)

    Offer valid for delivery from 01/10/2026 until 24/12/2026

    Coming Soon. Part of our Festive Food to Order range.

    £30.00

    £40.00/kg

  • New

    104. Tesco Finest Charcuterie & Antipasti Medley Sharing Board 1.33kg (Serves 30)

    Write a reviewMore like this
    Clubcard Price

    £35.00 Clubcard Price

    (£26.32/kg)

    Offer valid for delivery from 01/10/2026 until 24/12/2026

    Coming Soon. Part of our Festive Food to Order range.

    £40.00

    £30.08/kg

  • New

    108. Tesco Finest French Cheeseboard Selection 640g (Serves 5)

    Write a reviewMore like this
    Clubcard Price

    £16.00 Clubcard Price

    (£25.00/kg)

    Offer valid for delivery from 21/09/2026 until 24/12/2026

    Coming Soon. Part of our Festive Food to Order range.

    £18.00

    £28.12/kg

Showing 25 to 27 of 27 items

  • 1
  • 2

Basket


£0.00 Guide price

£0.00Guide price
Checkout

Groceries


Reserve a slot for either home delivery or collection

Grocery basket empty

Products you add to your basket will appear here

Here to help

  • My Account
  • My Grocery Orders
  • Help & FAQs
  • Product Recall
  • Privacy centre
  • Tesco Pharmacy
  • Tesco Photo
  • Tesco Magazine

About

  • Accessibility
  • Sitemap
  • Privacy & cookies policy
  • Cookie settings
  • General terms & conditions
  • Product terms & conditions
  • Coupon terms & conditions
  • Ratings & reviews policy
  • Partner directory

Ways to save

  • Delivery Saver
  • Clubcard
  • Click+Collect
  • Clubcard Prices

Support

  • Contact us
  • Store locator

Follow us

© 2026 Tesco.com. All rights reserved

Visa SecureMastercard ID CheckAmerican Express SafeKey