Your privacy settings

We and our 18 partners store and/or access information on a device, such as unique IDs in cookies to process personal data. You may accept or manage your choices by selecting accept or reject all, or at any time in the privacy policy page. These choices will be signalled to our partners and will not affect browsing data. Your choices will change how we tailor your shopping experience on our website.

To modify your consent choices, you can do so by clicking on Cookie settings in the footer.

We and our partners process data to

Use precise geolocation data. Actively scan device characteristics for identification. Store and/or access information on a device. Personalised advertising and content, advertising and content measurement, audience research and services development.

  • Skip to main content
  • Skip to search
  • Tesco Insurance
  • Tesco Bank
  • Tesco Mobile
  • Delivery Saver
  • Store locator
  • Help
Tesco Home
Sign inRegister
    • Clothing & Accessories
    • Halloween
    • The Best Night In
    • Marketplace
    • Fresh Food
    • Bakery
    • Frozen Food
    • Treats & Snacks
    • Food Cupboard
    • Drinks
    • Baby & Toddler
    • Health & Beauty
    • Pets
    • Household
    • Home & Furniture
    • Garden, DIY & Car Care
    • Electronics & Gaming
    • Toys & Games
    • Parties & Seasonal
    • Sports & Leisure
    • Hobbies & Stationery
    • Kiosk
    • Christmas
  • Groceries & Essentials
  • My Favourites
    • Special Offers
    • Tesco Clubcard
    • F&F Clothing
    • Marketplace
    • New & Trending
    • Recipes

Christmas food 2025

Explore Christmas food 2025

14 items

Top picksTop picks
Christmas mainsChristmas mains
Christmas sidesChristmas sides
Christmas startersChristmas starters
Christmas dessertsChristmas desserts
Party foodParty food
Sweet treatsSweet treats
Savoury treatsSavoury treats
Cakes, puddings and home bakingCakes, puddings and home baking
Tesco FinestTesco Finest
Free fromFree from
Christmas tablewareChristmas tableware
CookwareCookware
Walkers CrispmasWalkers Crispmas

14 items

Christmas sides

Filter by:

  • Yorkshires and stuffing (14)
  • Veg, sides and trimmings (44)
  • Gravy and condiments (78)
  • Seasoning and ingredients (12)
Showing 73 to 78 of 78 itemsSorted by Relevance
  • Tesco Sandwich Pickle 295G

    4.1 (71)

    Write a reviewMore like this

    £1.45

    £4.92/kg

  • Tiptree Caramelised Red Onion Chutney 220G

    3.1 (16)

    Write a reviewMore like this

    £2.85

    £12.96/kg

  • Tiptree Mango Chutney 220G

    3.6 (10)

    Write a reviewMore like this

    £2.85

    £12.96/kg

  • Tiptree Ploughmans Plum Chutney 210G

    4 (13)

    Write a reviewMore like this

    £2.85

    £13.57/kg

  • Tesco Finest Pork Sausage Meat 350G

    3.1 (74)

    Write a reviewMore like this
    Clubcard Price

    Any 2 for £5 Clubcard Price - Selected Tesco Finest* Meat Products

    Offer valid for delivery from 24/06/2026 until 17/11/2026

    £3.50

    £10.00/kg

  • Tesco British Pork Sausage Meat 400G

    4.2 (52)

    Write a reviewMore like this
    Clubcard Price

    £2.25 Save 25% Clubcard Price

    (£5.63/kg)

    Offer valid for delivery from 10/09/2026 until 06/10/2026

    £3.00

    £7.50/kg

Showing 73 to 78 of 78 items

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Basket


£0.00 Guide price

£0.00Guide price
Checkout

Groceries


Reserve a slot for either home delivery or collection

Grocery basket empty

Products you add to your basket will appear here

Here to help

  • My Account
  • My Grocery Orders
  • Help & FAQs
  • Product Recall
  • Privacy centre
  • Tesco Pharmacy
  • Tesco Photo
  • Tesco Magazine

About

  • Accessibility
  • Sitemap
  • Privacy & cookies policy
  • Cookie settings
  • General terms & conditions
  • Product terms & conditions
  • Coupon terms & conditions
  • Ratings & reviews policy
  • Partner directory

Ways to save

  • Delivery Saver
  • Clubcard
  • Click+Collect
  • Clubcard Prices

Support

  • Contact us
  • Store locator

Follow us

© 2026 Tesco.com. All rights reserved

Visa SecureMastercard ID CheckAmerican Express SafeKey