Your privacy settings

We and our 18 partners store and/or access information on a device, such as unique IDs in cookies to process personal data. You may accept or manage your choices by selecting accept or reject all, or at any time in the privacy policy page. These choices will be signalled to our partners and will not affect browsing data. Your choices will change how we tailor your shopping experience on our website.

To modify your consent choices, you can do so by clicking on Cookie settings in the footer.

We and our partners process data to

Use precise geolocation data. Actively scan device characteristics for identification. Store and/or access information on a device. Personalised advertising and content, advertising and content measurement, audience research and services development.

  • Skip to main content
  • Skip to search
  • Tesco Insurance
  • Tesco Bank
  • Tesco Mobile
  • Delivery Saver
  • Store locator
  • Help
Tesco Home
Sign inRegister
    • Clothing & Accessories
    • Halloween
    • The Best Night In
    • Marketplace
    • Christmas
    • Fresh Food
    • Bakery
    • Frozen Food
    • Treats & Snacks
    • Food Cupboard
    • Drinks
    • Baby & Toddler
    • Health & Beauty
    • Pets
    • Household
    • Home & Furniture
    • Garden, DIY & Car Care
    • Electronics & Gaming
    • Toys & Games
    • Parties & Seasonal
    • Sports & Leisure
    • Hobbies & Stationery
    • Kiosk
  • Groceries & Essentials
  • My Favourites
    • Special Offers
    • Tesco Clubcard
    • F&F Clothing
    • Marketplace
    • New & Trending
    • Recipes
    • Clothing & Accessories
    • Halloween
    • The Best Night In
    • Marketplace
    • Christmas
    • Fresh Food
    • Bakery
    • Frozen Food
    • Treats & Snacks
    • Food Cupboard
    • Drinks
    • Baby & Toddler
    • Health & Beauty
    • Pets
    • Household
    • Home & Furniture
    • Garden, DIY & Car Care
    • Electronics & Gaming
    • Toys & Games
    • Parties & Seasonal
    • Sports & Leisure
    • Hobbies & Stationery
    • Kiosk
Filters
Sort and filter
Sort by (Required)
Filter by

Filters should not be used as an alternative to medical advice. Always check the label.

In partnership with SpoonGuru.Find out more about each filter

  1. Drinks
  2. Adult Soft Drinks & Mixers
  3. Tonic & Mixers
  4. Ginger Beer & Ale
Back to Tonic & Mixers

Ginger Beer & Ale

    0 items

    Showing 1 to 10 of 10 items
    • Bundaberg Ginger Beer 4 X 375Ml

      3.7 (31)

      More like this

      £7.00

      £4.67/litre

    • Fever-Tree Light Ginger Ale Cans 8X150ml

      4 (5)

      More like this

      £5.35

      £4.46/litre

    • Schweppes Canada Dry Ginger Ale 12x150ml

      4.8 (6)

      More like this
      Clubcard Price

      £4.50 Clubcard Price

      (£2.50/litre)

      Offer valid for delivery from 08/09/2026 until 07/10/2026

      £6.35

      £3.53/litre

    • London Essence Delicate Ginger Ale 6 X 150Ml

      More like this

      £3.95

      £4.39/litre

    • Fever-Tree Light Ginger Beer Cans 6x150ml

      3 (1)

      More like this

      £4.25

      £4.72/litre

    • Schweppes Canada Dry Ginger Ale 1L

      3.3 (12)

      More like this

      £1.90

      £1.90/litre

    • Fever-Tree Light Ginger Beer Bottle 500ml

      4.8 (9)

      More like this
      Clubcard Price

      £1.80 Save 25% Clubcard Price

      (£3.60/litre)

      Offer valid for delivery from 09/09/2026 until 06/10/2026

      £2.40

      £4.80/litre

    • Fever-Tree Light Ginger Ale Bottle 500ml

      3.8 (6)

      More like this
      Clubcard Price

      £1.80 Save 25% Clubcard Price

      (£3.60/litre)

      Offer valid for delivery from 03/09/2026 until 06/10/2026

      £2.40

      £4.80/litre

    • Old Jamaica Ginger Beer 330Ml

      3.5 (17)

      More like this

      £0.60

      £1.82/litre

    • Tesco Low Calorie Ginger Ale 1 Litre

      3.8 (84)

      More like this

      £0.55

      £0.55/litre

    Showing 1 to 10 of 10 items

    • 1

    Basket


    £0.00 Guide price

    £0.00Guide price
    Checkout

    Groceries


    Reserve a slot for either home delivery or collection

    Grocery basket empty

    Products you add to your basket will appear here

    Here to help

    • My Account
    • My Grocery Orders
    • Help & FAQs
    • Product Recall
    • Privacy centre
    • Tesco Pharmacy
    • Tesco Photo
    • Tesco Magazine

    About

    • Accessibility
    • Sitemap
    • Privacy & cookies policy
    • Cookie settings
    • General terms & conditions
    • Product terms & conditions
    • Coupon terms & conditions
    • Ratings & reviews policy
    • Partner directory

    Ways to save

    • Delivery Saver
    • Clubcard
    • Click+Collect
    • Clubcard Prices

    Support

    • Contact us
    • Store locator

    Follow us

    © 2026 Tesco.com. All rights reserved

    Visa SecureMastercard ID CheckAmerican Express SafeKey