
Dechra Specific CIW-LF Digestive Support Low Fat Wet Dog Food - 6 x 300g
£21.59
£11.99/kg
Sold and sent by Direct 4 Pet
Sent by courier
FREE standard delivery between Thu 9 Apr - Fri 10 Apr
FREE express delivery between Wed 8 Apr - Thu 9 Apr if you order before 12pm
Returns available within 30 days.
Ingredients
Nutrition information
| Typical Values | Analytical Constituents |
|---|---|
| Protein (crude) | 8.0g |
| Fat (crude) | 2.1g |
| Carbohydrate (NFE) | 16.1g |
| Fibre (crude) | 0.8g |
| Calcium | 0.26g |
| Phosphorus | 0.19g |
| Sodium | 0.16g |
| Potassium | 0.38g |
| Omega-3 fatty acids | 0.20g |
| Ratio n-3:n-6 | 1:4 |
| Water | 70.2g |
Allergy Information
Additives
| Type Of Pet | Dog |
|---|
Storage
Manufacturer Address
- FREE standard delivery between Thu 9 Apr - Fri 10 Apr
- FREE express delivery between Wed 8 Apr - Thu 9 Apr if you order before 12pm
Not happy with a Marketplace item? You can request a return and refund online up to 30 days after the delivery date. You'll need to return the item to the Marketplace seller.Our returns policy

Dechra Specific CIW-LF Digestive Support Low Fat Wet Dog Food - 6 x 300g
£21.59
£11.99/kg
£21.59
£11.99/kg
Sold and sent by Direct 4 Pet
Sent by courier
FREE standard delivery between Thu 9 Apr - Fri 10 Apr
FREE express delivery between Wed 8 Apr - Thu 9 Apr if you order before 12pm
Returns available within 30 days.
Explore more
About Marketplace
We're giving you more choice than ever before. Shop more products from more brands across homewares, beauty, electricals and much more.
Sold and sent by trusted sellers right to your door.