









Samsung Series 8 UE43DU8500KXXU, 109.2 cm (43 inch), 3840 x 2160 pixels, LED, Smart TV, Wi-Fi, Grey | Grey | Grey | 43"
Colour: Grey
Size
£321.99
Colour: Grey
Size
Sold and sent by IT LTD
Sent by courier
FREE standard delivery between Thu 21 May - Fri 22 May
FREE express delivery between Thu 21 May - Fri 22 May if you order before 2pm
Returns available within 30 days.
| Screen Size | 43 inches |
|---|---|
| Screen Technology | LED |
| Vesa Wall Mount Supported | Yes |
| Tuner Type | Analog & Digital |
| Smart TV Apps | Yes |
| Audio Power(Watts) | 20 |
| Smart Platform | Yes |
| Picture and Contrast Enhancement | HDR10+ |
| Wall-mountable | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| HDMI Version | 2.0/2.1 |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Total USB Ports | 2 |
| Ethernet Port | Yes |
| Voice Control | Bixby |
| Sound Enhancements | Object Tracking Sound |
| Resolution | 4K |
| Power Consumption Size | 53.4 W |
| Annual Energy Consumption | 74 kWh |
| Number Of Speakers | 2 |
| Size | 43" |
| Display Resolution Maximum Unit Of Measure | Pixels |
| Total Hdmi Port | Yes |
| Network Connectivity Technology | WiFi |
| Display Type | LED |
| Shape | Rectangular |
| Number Of Audio Channels | 2 |
| Includes Remote | Yes |
| Remote Control Type | IR |
Manufacturer Address
- FREE standard delivery between Thu 21 May - Fri 22 May
- FREE express delivery between Thu 21 May - Fri 22 May if you order before 2pm
Not happy with a Marketplace item? You can request a return and refund online up to 30 days after the delivery date. You'll need to return the item to the Marketplace seller.Our returns policy

Samsung Series 8 UE43DU8500KXXU, 109.2 cm (43 inch), 3840 x 2160 pixels, LED, Smart TV, Wi-Fi, Grey | Grey | Grey | 43"
£321.99
Colour: Grey
Size
£321.99
Colour: Grey
Size
Sold and sent by IT LTD
Sent by courier
FREE standard delivery between Thu 21 May - Fri 22 May
FREE express delivery between Thu 21 May - Fri 22 May if you order before 2pm
Returns available within 30 days.
Explore more
About Marketplace
We're giving you more choice than ever before. Shop more products from more brands across homewares, beauty, electricals and much more.
Sold and sent by trusted sellers right to your door.