









Samsung Q7F 55 Inch 4K QLED HDR Smart TV 2025 WiFi Black | Black | Black | 55"
Colour: Black
Size
£466.99
Colour: Black
Size
Sold and sent by IT LTD
Sent by courier
FREE standard delivery between Thu 2 Apr - Sun 5 Apr
FREE express delivery between Thu 2 Apr - Sun 5 Apr if you order before 2pm
Returns available within 30 days.
| Screen Size | 55 inches |
|---|---|
| Screen Technology | QLED |
| Vesa Wall Mount Supported | Yes |
| Tuner Type | Freeview HD |
| Smart TV Apps | Yes |
| Audio Power(Watts) | 20 |
| Smart Platform | Yes |
| Picture and Contrast Enhancement | HDR10+ |
| Wall-mountable | Yes |
| Number of Speakers | 3 |
| HDMI Version | 2.0 |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Total USB Ports | 1 |
| Ethernet Port | Yes |
| Voice Control | Amazon Alexa & Google Assistant |
| Sound Enhancements | n/a |
| Resolution | 4K |
| Power Consumption Size | 79 W |
| Annual Energy Consumption | 110 kWh |
| Voltage | 220-240 V |
| Size | 55" |
| Contrast Ratio | Mega Contrast |
| Display Resolution Maximum Unit Of Measure | Pixels |
| Total Hdmi Port | Yes |
| Display Type | QLED |
| Shape | Rectangular |
| Model Number | QE55Q7FAAUXXU |
| Number Of Audio Channels | 2 |
| Includes Remote | Yes |
| Remote Control Type | IR |
Manufacturer Address
- FREE standard delivery between Thu 2 Apr - Sun 5 Apr
- FREE express delivery between Thu 2 Apr - Sun 5 Apr if you order before 2pm
Not happy with a Marketplace item? You can request a return and refund online up to 30 days after the delivery date. You'll need to return the item to the Marketplace seller.Our returns policy

Samsung Q7F 55 Inch 4K QLED HDR Smart TV 2025 WiFi Black | Black | Black | 55"
£466.99
Colour: Black
Size
£466.99
Colour: Black
Size
Sold and sent by IT LTD
Sent by courier
FREE standard delivery between Thu 2 Apr - Sun 5 Apr
FREE express delivery between Thu 2 Apr - Sun 5 Apr if you order before 2pm
Returns available within 30 days.
Explore more
About Marketplace
We're giving you more choice than ever before. Shop more products from more brands across homewares, beauty, electricals and much more.
Sold and sent by trusted sellers right to your door.